انجام عملیات هات تپ و انسداد خطوط لوله، از جمله فرایندهای پیچیده و دشوار فنی می باشد که بنا به ضریب ریسک بالای خود نظر کمتر پیمانکار و مجری فرایندهای صنعتی مربوطه به خطوط لوله را به خود جلب می کند. از آن جا که این فرایند ماهیت ویژه خاص خود را دارد و از طرفی جزو فرایندهای تکرار پذیر برای یک واحد صنعتی نمی باشد، مجتمع های صنعتی معمولاً ترجیح می دهند از پیمانکار تخصصی عملیات هات تپ برای انجام این کار بهره ببرند. از طرفی چنان که اشاره شد با توجه به پیچیدگی های فرایند، پیمانکاران کمتر به سمت این فرایند دشوار سمت و سو پیدا می کنند.
 
شرکت هات تپ صنعت زیر نظر شرکت پیشگام صنعت ابزار از معدود واحدهای اجرایی داخلی است که مخاطرات و پیچیدگی های فرایند هات تپ را پذیرفته و توانسته است با مطالعات و دانش فنی اندوخته طی سالیان متمادی، اکنون به قطب اجرایی عملیات هات تپ در کشور تبدیل شود. سابقه انجام بیش از 4000 عملیات انشعاب گیری گرم یا hot tap در طول حدود 15 سال فعالیت اجرایی دستاوردی است که ما را تبدیل به یک واحد صنعتی منحصر به فرد و قابل اتکا در زمینه انشعاب گیری از خطوط لوله به روش گرم گردانده است.
 
شرکت هات تپ صنعت ابتدا به ساکن به عنوان یک شرکت بازرگانی و در زمینه واردات اقلام و تجهیزات ماشینکاری در محل و تراشکاری پرتابل فعالیت خود را آغاز کرد. دستگاه هات تپ نیز از جمله محصولاتی بود که شرکت پیشگام صنعت ابزار بر حسب سفارشات محدود مشتریان وارد و تحویل می دهد. اما به مرور با تمرکز بر عمکرد فنی این دستاه و آشنایی با قابلیت های آن، به این نتیجه دست یافتیم که فن آوری اجرایی این عملیات می تواند بار بزرگی از صنایع پالاشگاهی و پتروشیمی کشور بردارد و وابستگی ایشان به پیمانکاران پر هزینه خارجی را رفع کند. از این رو مطالعات اولیه روی فرایند hot tap انجام و پس از آشنایی با خلل و  فرج آن، اولین عملیات هات تپ آزمایشی با موفقیت به انجام رسید. به مرور و با انجام عملیات های هات تپ آزمایشی در شریط دشوارتر، ما وارد بازار کار اجرایی شده و توانستیم به مرور با جلب نظر مشتریان تبدیل به یک مجری قابل اتکا در زمینه انجام عملیات هات تپ تبدیل شویم.
 
در حال حاضر ما قادر به انجام عملیات انشعاب گیری گرم روی خطوط لوله و مخازن در شرایط محیطی و فنی مختلف هستیم. برخی از موارد را می توان به شرح زیر برشمرد:
 
- هات تپ در سایزهای بزرگ: ما قابلیت انجام عملیات هات تپ تا سایز 72 اینچ را داریم. در واقع این سایز به صورت آزمایشی عملیاتی شده است و انشعاب گیری گرم با موفقیت به اتمام رسیده است. اما تکنولوژی انجام hottap حتی در سایزهای بالاتر نیز نزد ما موجود است. گرچه نیاز صنعت داخلی تا کنون به چنین ابعادی نرسیده اس و بزرگ ترین عملیات هات تپ که به ما پیشنهاد شده است، انجام انشعاب گرم 48 اینچ روی خطوط لوله 48 اینچی بود که با موفقیت و بدون هر گونه وقفه و ایرادی به انجام رسید. عملیات در پالایشگاه نفت اصفهان انجام شد و شامل سه هات تپ 48 اینچی می شد.
- هات تپ سایز به سایز: معمولاً دشوارترین نوع hot tap در نسبت میان سایز انشعاب به سایز لوله اصلی، عملیات سایز به سایز است. یعنی زمانی که انشعاب مورد نظر هم سایز با لوله اصلی است. در این خصوص نیز ما توانایی انجام عملیات در هر ابعادی را داریم. چنان که در مورد پیشین اشاره رفت، عملیات 48 اینچ پالایشگاه اصفهان، روی خط لوله 48 اینچی انجام شد. بنابراین بزرگ ترین عملیات هات تپ انجام شده توسط متا به صورت سایز به سایز بوده است که خود بر دشواری کار می افزاید. اما ما این عملیات ها را با موقیت به انجام رساندیم.
- هات تپ افقی: یکی از زوایای دشوار اما رایج هات تپ گیری، انجام عملیات به صورت افقی می باشد. اگرچه عملیات های زاویه دار رو به بالا، و علی الخصوص هات تپ عمودی از پایین به بالا از دشواری به مراتب بیشتری برخوردارند، اما این فرایندها چندان رایج نمی باشند و فقط در شرایط خاص کارفرما آن ها را برمی گزیند. در عوض hot tap افقی عملیاتی بسیار رایج خصوصاً روی خطوط لوله گاز است. شرکت پیشگام صنعت ابزار سالهاست که طرف قرارداد انحصاری شرکت گاز استان تهران در زمینه انشعاب گیری گرم خطوط لوله آن است. تمامی این عملیات ها به صورت افقی انجام می شوند. گرچه سایز انشعاب گیری در عملیات های مربوط به شرکت گاز استان تهران محدود است، اما ما سابقه انجام عملیات های سایز بزرگ به صورت افقی را نیز به صورت مکرر داریم.
- hot tap روی خطوط لوله غیر فلزی: در خصوص انشعاب گیری روی خطوط غیر فلزی مشکلات عدیده ای پیش رو قرار می گیرد. اول از همه، می بایست نسبت به جنس لوله و شرایط برش آن مطالعات لازم ر انجام داد تا مناسب ترین کاتر و الماسه های برش را برای دستگاه هات تپ برگزید و به آن نصب کرد. در غیر این صورت ممکن است حین برش گرم به مشکل بر بخوریم. اگر لوله از جنس مواد الاتسیک و انعطاف پذیر باشد نمی توان با استفاده از الماسه های برش فلزات انشعاب گیری را به انجام رساند. در این خصوص باید تمهیدات ویژه اتخاذ شود. مشکل دیگر در عملیات های هات تپ غیر فلزی این است که امکان جوشکاری روی خطوط لوله شان وجود ندارد. بنابراین باید از اتصالات مکانیکی استفاده کرده و با پیچ و مهره کردن شان روی لوله شرایط را برای hot tap فراهم کرد. این اتصالات هم فرایند ساخت دقیق تر و حساس تری خواهند داشت و هم نصب شان روی لوله می بایست مدبرانه انجام شود تا مشکلی حین بهره برداری از آن ها پیش نیاید. ما سابقه انجام ده ها عملیات هات تپ خصوصا روی خطوط لوله پلی اتیلن داریم که در تمامی آن ها از اتصالات مکانیکی و کاتر و الماسه مناسب لوله استفاده کرده ایم. در تمامی موارد نیز انشعاب را با موفقیت تحویل کارفرما داده ایم.
- هات تپ روی خطوط لوله منفی صفر درجه سانتیگراد یا خطوط لوله خلأ. در این شرایط نیز دشواری ها و مشکلاتی کار هات تپ گیری را درگیر خود خواهند ساخت که می بایست در خصوص شان تدابیری اندیشید. برای مثال جهت انجام هات تپ روی خطوط لوله منفی صفر درجه، می توان با حرارت دهی موضعی از طریق المنت های حرارتی مشکل مطروحه را رفع کرد.
ما در طول حدود یک و نیم دهه فعالیت در زمینه hot tap با مشکلات و دشواری های منحصر به فردی مواجه شده ایم که در تمامی موارد با  اتخاذ تدابیر ابتکاری توانسته ایم بر آن ها فائق آییم. این موارد اکنون توشه و سرمایه ما جهت انجام عملیات های دشوارتر می باشند و از این رو ما آمادگی کامل داریم درخواست های مشتریان را دریافت نموده و در اسرع وفقت خدمات hot tap خود را در اختیار ایشان قرار دهیم.
عضويت در خبرنامه
پست الكترونيك  
  درخواست
صفحه اصلي | درباره ما | تماس با ما | خدمات | نقشه سایت