عملیات هات‌تپ
 

هات تپ از عملیات های ویژه خطوط لوله و تانکرها و مخازن حاوی سیال است که بر حسب قابلیت های منحصر به فرد خود نظر بسیاری از صاحبان صنایع و برنامه ریزان مجتمع‌های پالایشگاهی و پتروشیمی، و میدان‌های نفتی و گازی را به خود جلب کرده است. از این سرویس خطوط لوله در هر واحد یا فعالیت صنعتی که دارای خطوط انتقال لوله بوده و بنا به هر دلیلی در صدد ایجاد تغییرات و اصلاحاتی روی خطوط لوله موجود است بهره گرفته می‌شود. 
روند رو به شتاب فرایندهای صنعتی و نیاز برنامه ریزان به منظور کاهش هزنیه، کاهش زمان هدر رفت فرایندها، استفاده کارآمد از نیروی انسانی، و افزایش بهره وری کل یک مجموعه صنعتی، انتخاب عملیات هات تپ را برای ایشان به امری جذاب و مقرون به صرفه تبدیل کرده است. عملیات هات‌تپ در واقع عبارت است از ایجاد یک انشعاب جدید بدون اینکه نیاز به تعطیل کردن فرایندهای جاری باشد. به عبارتی ما می توانیم روی خطوط لوله و مخازن ذخیره سازی سوخت و سیالات، بدون نیاز به قطع جریان سیال و خاموش کردن فرایندها ولو به صورت موقتی، یک انشعاب جدید ایجاد کرده و در حالی که خط لوله یا مخزن در حال سرویس دهی است اصلاحات و تعمیرهای مورد نیاز را به انجام برسانیم. از این رو بزرگ ترین مزیت روش هات تپ نسبت به روش های پیشین و سنتی در این است که در عملیات انشعاب گرم هات تپ نیازی به خارج کردن یک مجموعه، یا بخش هایی از فرایندهای آن مجموعه از سرویس ندارد. بنابراین، این روش در مقایسه با روش‌های سابق بسیار مقرون به صرفه تر است و همچنین در صورت حسن اجرا و نظارت کامل بر فرایندها، زمان هدر رفت و میزان درگیری نیروی انسانی یک واحد صنعتی را به حداقل می‌رساند. 
با توجه به ایمن بودن فرایند و قابل پیش بینی بوده رویه ها و هر گونه ایراد احتمالی، انجام عملیات هات تپ نظر بسیاری از تصمیم گیران واحدهای صنعتی در حوزه های کاربردی متنوع را به خود جلب کرده است و از این رو تبدیل به یکی از سرویس‌های اساسی در فرایندهای خطوط لوله شده است. چنان که اشاره شد دامنه کاربردی این فرایند پیچیده گسترده بوده و به همین دلیل می توان گفت هر واحد صنعتی که خطوط انتقال لوله بخشی از فرایندهای رایج آن را تشکیل می دهد می تواند از این سرویس بهره ببرد. عمده کاربردهای عملیات هات تپ را در موارد زیر می توان برشمرد: 
- توسعه خطوط لوله موجود از طریق انشعاب جدید
- نصب تأسیسات و تجهیزات جدید
- نصب تجهیزات و ابزار اندازه گیری دقیق
- نصب ابزارهای کنترل فشار
- نصب ابزارهای کنترل کیفیت
- نصب تجهیزات بمنظور کنترل جریان سیال 
- به منظور انسداد خط و انجام عملیات استاپل
- نگهداری و تعمیرات خط 
- نصب خطوط فرعی بای پس
- بازرسی های خطوط لوله و مخازن
از آن‌چه به عنوان دامنه کاربردهای عملیات هات تپ برشمرده شد می‌توان پی برد که هر واحد صنعتی بع فراخور نیاز خود می‌تواند از سرویس هات تپ استفاده کند. تغییر مسیر خطوط لوله و انتقال آن ها به سوله های دیگر، ایجاد خط فرعی بای پس به منظور تعمیر خرابی‌های بخشی از خط لوله، ایجاد انشعاب جدید از خطوط پرفشار به منظور توسعه خطوط لوله موجود و به منظور تحقق طرح های توسعه یک واحد صنعتی، و مواردی از این قبیل آیتم‌هایی نیستند که فقط به مجتمع های نفتی و گازی و نظایر آن محدو شوند، بلکه تمامی واحدهای صنعتی و تولیدی می توانند با آن سر و کار داشته باشند. در این شرایط انجام اصلاحات مورد نیاز از طریق انجام عملیات انشعاب گرم هات تپ به صرفه ترین روش برای تحقق اهداف محسوب می شود چرا که بدون نیاز واحد صنعتی به تعطیل کردن امور و بروز وقفه در فرایندهای جاری، به آنها اجازه می دهد عملیات های مورد نیاز را روی خطوط لوله و مخازن خود پیاده کرده و از مزیت های آن بهره ببرند. 
با این وجود بیشترین مورد استفاده از عملیات هات تپ در فرایندهای صنعتی و تولیدی به شرح زیر می باشد:
- پالایشگاه های نفت و گاز
- مجتمع های پتروشیمی
- خطوط لوله انتقال نفت و گاز
- خطوط لوله گاز درون شهری
- خطوط لوله آب و فاضلاب
- شرکت های آب و گاز شهری
- تأسیسات شرکتهای گاز
- مراکز تجاری نظیر هتل ها، مجتمع های تجاری و اداری
- میدان های عملیات نفتی و گازی 
- مخازن مزارع
- معدنکاری
- صنایع سنگین شامل ذوب فلزات و فولاد
عملیات هات تپ روی انواع خطوط لوله و سیالات قابل انجام است، البته هر فرایند انشعاب گرم به فراخور مشخصات فنی خطوط لوله و سیالات اقتضائات خاص خود را دارد و مجری هات تپ موظف است برای هر عملیات مختصات فنی و ایمنی خاص آن را تدوین و اجرا کند. از این رو تدوین دستورالعمل هات تپ ویژه هر فرایند از نکاتی است که مجریان عملیات هات تپ باید نسبت بدان واقف باشند. روند اجرایی کار به این ترتیب است که ابتدا به ساکن مجری هات تپ اطلاعات فنی و ایمنی شامل آیتم های زیر را دریافت کرده و به فراخور آنها دست به طراحی های لازم میزند:
- جنس لوله
- ضخامت لوله
- فشار سیال
- دمای سیال
- جریان سیال
- نوع سیال
- ارتفاع لوله
- موقعیت عملیات هات تپ
- مواد شیمیایی احتمالی منتشر در محیط کار
- موقعیت جغرافیایی کار هات تپ
مجری عملیات هات تپ اطلاعات مذکور را دریافت کرده و سپس مراحل سه گانه زیر را به ترتیب به انجام می رساند:
- طراحی و برنامه ریزی فرایندها
- ساخت اتصالات و آماده سازی تجهیزات
- انجام عملیات انشعاب گرم هات تپ 
هات تپ صنعت آماده است خدمات لازم در زمینه انجام عملیات هات تپ را به محض دریافت سفارش و در اسرع وقت به انجام برساند. ما پس از دریافت داده های فنی فرایند آنالیز، امکانسنجی و طراحی ها را به انجام رسانده و پس از تدوین دستورالعمل هات تپ، خروجی کار را به مشتریان گرامی جهت تأیید تحویل می دهیم. در صورت اخذ تأییدیه، مراحل و مراتب بعدی نیز به ترتیب انجام می شوند. ما به پشتوانه حسن سابقه خود در انجام عملیات های هات تپ و استاپل می توانیم ضمانت دهیم که کلیه مراحل با دقت و ایمنی کامل، زیر نظر مهندسین و بازرسین شما و بدون ایجاد تداخل امور و فرایندها با فرایندهای واحد صنعتی مربوطه به انجام خواهند رسید. 
علاوه بر این، هات تپ صنعت در نظر دارد با ارائه خدمات آموزش و مشاوره، مشتریان و داوطلبان گرامی را در خصوص ارائه آموزش و راهنمایی های لازم بر روال فنی و اجرایی کار مسلط سازد. از این رو و به پشتوانه تجارب و دانش فنی کسب شده طی سالیان طولانی، ما آماده همه نوع همکاری با مشتریان گرامی در خصوص عملیات های هات تپ و استاپل می باشیم. 
بخشی از قابلیت‌های ما در زمینه هات‌تپ به شرح زیر است:
- انجام عملیات هات تپ از سایز 0.5 اینچ تا 72 اینچ
- انجام عملیات هات تپ تا فشار 150 بار و دمای 350 درجه سانتیگراد
- انجام عملیات هات تپ روی انواع خطوط لوله شامل فولاد، مس، سیمان، پلی اتیلن و...
- ساخت اتصالات اسپلیت تی و سدل نیپل در سایزها و انواع مختلف
- انجام عملیات هات تپ در مجتمع های صنعتی و با هر شرایط کاری. ما بر محدودیتهای ناشی از عواملی نظیر ارتفاع، زاویه انجام عملیات هات تپ، موقعیت لوله و... از طریق فرایندهای طراحی مهندسی دقیق فائق آمده و به مطمئن ترین شکل ممکن عملیات هات تپ یا استاپل را به انجام می رسانیم. 
- طراحی و تجهیز دستگاه هات تپ متناسب با نیاز فنی خط لوله و لحاظ فاکتورهایی از قبیل طول کاتر مورد نیاز، طول دستگاه، زوایه قرار گیری دستگاه هات تپ، نوع اسپلیت تی طراحی و ساخته شده اعم از جوشی و مکانیکی و...
- تدوین دستورالعمل دقیق و جامع ایمنی و بهداشت زیست محیطی در مجاورت محل کار. بی شک سلامت نیروی انسانی و محافظت از محیط زیست در صدر دستورکارهای ما قرار دارند.  
با برگزیدن عملیات هات تپ به منظور رفع ایرادهای جاری خطوط لوله (نظیر بروز نشتی، فرسودگی خط،آسیب دیدن بخشی از لوله، حوردگی و...) یا انجام اصلاحات و پیاده سازی طرح های توسعه (نظیر توسعه خطوط لوله موجود و...) می توانید از بسیاری از مزایای عملیات هات تپ نسبت به روش های سنتی انشعاب گیری بهره ببرید. بخشی از مزایای مذکور به شرح زیر می باشند: 
- نیازی به تخلیه خط از سیال یا خاموش کردن کامل یا بخش هایی از مجتمع صنعتی حین انجام عملیات هات تپ نیست. از این رو صاحبان و برنامه ریزان واحد صنعتی می توانند فرایندهای جاری خود را در عین اجرای عملیات هات تپ به پیش ببرند. 
- در صورت رعایت استانداردها و معیارهای معتبر بین المللی، با الزامات زیست‌محیطی سازگار است.
- با توجه به قابلیت تجهیرات و دستگاه های مورد نیاز برای عملیات هات تپ، حین و پس از اجرای هات تپ مجموعه فاقد هر گونه نشتی و برون رفت سیال خواهد بود. 
- این روش نسبت یه روش های سنتی بسیار مقرون به صرفه تر است چرا که زمان هدر رفت برای خاموشی خط، نیروی انسانی دخیل در فرایندهای سنتی انشعاب گیری، برون رفت سیال و... به حداقل میزان خود کاهش می یابند.
هات تپ صنعت دارای تجربه سالها کار میدانی و عملیاتی در زمینه انجام عملیات هات تپ، ساخت اتصالات اسپلیت تی و سدل نیپل، جوشکاری  اتصالات روی خطوط لوله و انجام عملیات های تعمیرات و نگهداری و سرویس های خطوط لوله پس از انجام عملیات می باشد. وجود تیم طراحی و مهندسی متبحر، واحد تحقیق و توسعه کارآزموده و  مسلط بر روندهای جاری خطوط و اپراتورهای با تجربه و خبره از جمله مواردی است که این شرکت را به مجری نام آشنای عملیات های هات تپ و استاپل در سطح کشور تبدیل کرده است. از این رو آمادگی دریافت سفارشات، درخواست ها و نظرات شما را داراییم. این شرکت در تمامی شبانه روز و در همه روزهای هفته پاسخگوی شما خواهد بود. 
عضويت در خبرنامه
پست الكترونيك  
  درخواست
صفحه اصلي | درباره ما | تماس با ما | خدمات | نقشه سایت