گروه خبري : اخبار
تاريخ انتشار : 1394/09/09 - 09:45 كد :10029
بازتاب رونمایی قراردادهای جدید نفتی ایران در رسانه‌های خارجی/ رد تلویحی صادرات گاز اضافی به ترکیه از سوی زنگنه
پس از رونمایی از مدل جدید قراردادهای نفتی ایران در تهران طی 2 روز گذشته، رسانه‌های خارجی به پوشش این کنفرانس طی گزارش‌های متعددی پرداختند وزیر نفت ایران تلویحا افزایش صادرات گاز به ترکیه را رد کرد.
به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل فارس، طی 2 روز گذشته، مدل جدید قراردادهای نفتی ایران در کنفرانسی با حضور بسیاری از شرکت‌های پرآوازه دنیا در صنعت نفت رونمایی شد.
 
این کنفرانس قرار بود که در لندن برگزار شود که چندین مرتبه با کارشکنی آمریکایی‌ها به تعویق افتاد و پس از آخرین مرتبه لغو آن، وزارت نفت تصمیم گرفت آن را ابتدا در تهران و سپس در لندن برگزار کند.
 
شینهوا: بسیاری از رسانه‌های خارجی این مراسم را پوشش دادند
 
خبرگزاری شینهوا خبرگزاری رسمی چین با اشاره به تغییر قراردادهای بیع متقابل و عدم مالکیت خارجی‌ها بر ذخایر ایران نوشت: ایران از مدل جدید قراردادهای نفتی با هدف جذب بیشتر سرمایه‌گذاری رونمایی کرد.
 
آناتولی: ایران درهای صنعت نفت خود را به روی شرکت‌های آمریکایی باز کرد
 
این خبرگزاری نیز به تغییر قراردادهای بیع متقابل به رژیم سهم‌بری از انرژی اشاره کرد و نوشت: در قراردادهای جدید ایران شرکت‌های بین‌المللی نفتی در ازای فراهم کردن سرمایه گذاری، تجهیزات و فناوری با قیمت ثابت، نفت و گازی تولیدی از میادین را دریافت می‌کنند. در این مدل شرکت‌های خارجی نفتی نمی‌توانند سهمی در ذخایر هیدروکربنی ایران داشته باشند؛ آنها تنها می‌توانند یک سود تعریف شده از آنچه تولید می‌کنند، دریافت کنند.
 
این خبرگزاری به پاسخ وزیر نفت به پرسشی مبنی بر افزایش احتمالی صادرات گاز ایران در صورت کاهش صادرات گاز روسیه به ترکیه اشاره کرد: «ما بر اساس توافق موجود خود عمل می‌کنیم و بیشترین سطح گاز به میزانی که در این قرارداد توافق شده است را صادر خواهیم کرد. ما نمی‌توانیم گاز بیشتری در زمستان صادر کنیم چون نیازهای مصرفی داخلی بالایی داریم.»
 
بلومبرگ: صف بازیگران بزرگ نفت جهان برای 30 میلیارد دلار پروژه در ایران
 
این پایگاه خبری با اشاره به اینکه شرکت‌هایی نظیر «اِنی» «توتال» میادینی که مدنظر ندارند تا در توسعه آنها شرکت‌ کنند، انتخاب کرده‌اند، نوشت: شرکت‌های «توتال»، «رویال داچ شل» و «لوک‌اویل» در میان شرکت‌های بین‌المللی هستند که میادین مدنظر خود در ایران را انتخاب کرده‌اند.
 
همچنین بلومبرگ در بخش دیگری از گزارش خود به احتمال امضای نخستین قرارداد نفتی ایران در اسفند 94 یا فروردین 95 اشاره کرد؛ علی کاردر مدیر بخش سرمایه‌گذاری و تامین مالی شرکت ملی نفت ایران در مصاحبه‌ای در تهران گفت: ایران می‌تواند نخستین قرارداد توسعه‌ خود را در ماه‌های مارس یا آوریل آینده به امضا برساند. قراردادهای انرژی جدید 20 ساله در کنفرانش تهران به سرمایه‌گذاران معرفی شد. «قدم بعدی به عهده خارجی‌هاست که ارزیابی‌های فنی را انجام دهند و یک شریک داخلی انتخاب کنند.»
 
AFP: ایران با رونمایی از مدل جدید قراردادهای نفتی به دنبال 20 میلیارد دلار/ توتال: رونمایی «گام بزرگ» ایران
 
خبرگزاری فرانسه نیر در گزارش خود نوشت: روز شنبه دولت ایران با معرفی شرایط قراردادهای جدید انرژی خود به مدیران شرکت‌های خارجی اعلام کرد که این کشور به دنبال جذب 25 میلیارد دلار سرمایه گذاری در قالب 50 قرارداد با شرکت‌های بین‌المللی نفت و گاز است.
 
استافانه میشل رئیس بخش اکتشاف و تولید شرکت توتال در خاورمیانه و شمال آفریقا، قراردادهای جدید و پروژه‌های پیشنهادی ایران را یک «گام مهم» برای این کشور توصیف کرد، اما افزود، پیش از انعقاد هرگونه قراردادی باید تجزیه و تحلیل‌های بیشتری انجام شود.
منبع خبر : فارس
عضويت در خبرنامه
پست الكترونيك  
  درخواست
صفحه اصلي | درباره ما | تماس با ما | خدمات | نقشه سایت