گروه خبري : اخبار
تاريخ انتشار : 1394/09/14 - 11:57 كد :10036
بعد از قطع صادرات گاز از سوی روسیه: ترکیه دست به دامن صادرکنندگان گاز منطقه شد/ نگرانی از سردتر شدن زمستان سرد
بعد از توقف صادرات گاز روسیه، ترکیه به دنبال متنوع سازی واردات گاز از کشورهای منطقه است که مبادا زمستان سرد ترکیه بیش از این سردتر شود، نخست‌وزیر ترکیه طی سفری به آذربایجان قرارداد واردات گاز از این کشور را امضاء کرده است.
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، بعد از اینکه روسیه پروژه گاز "ترکیش استریم" را متوقف کرد ترکیه برای تامین گاز کشورش در زمستان به سمت کشورهای منطقه روی آورده است، چند روز پیش رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور به قطر سفر کرده بود و دو روز پیش احمد داووداغلو به باکو پایتخت آذربایجان سفر کرده است.
 
پروژه ترکیش استریم ا قرار بود گاز روسیه را به ترکیه و بعد از آن به اروپا منتقل کند که بعد از تیره شدن روابط روسیه و ترکیه دستور توقف این پروژه از سوی پوتین صادر شد. دلیل تیرگی روابط دو کشور، سقوط جنگنده روسی در مرز سوریه توسط ترکیه بود که به دنبال آن تحریم‌های اقتصادی از سوی روسیه اعمال شد اما رئیس جمهور ولادیمیر پوتین روز گذشته اعلام کرد که تحریم‌ها محدود به تحریم‌های اقتصادی و قطع واردات تعدادی گوجه‌فرنگی نخواهد شد.
 
به گزارش اسبارز، احمد داود اوغلو نخست‌وزیر ترکیه که دو روز پیش به باکو پایتخت آذربایجان، سفر کرده بود تکمیل خط لوله ترنس_ آنتولین برای واردات گاز از آذربایجان خبر داد.
 
پیش از این در سفر رجب طیب اردوغان به قطر نیز دو شرکت ترکیه‌ای و قطری تفاهم‌نامه واردات LNG از این کشور را امضا کرده بودند.
 
بر اساس این گزارش، ظاهراً ترکیه با به خطر افتادن وضعیت واردات گاز از روسیه به دنبال متنوع‌سازی واردات گاز خود است که در غیر این صورت زمستان سرد ترکیه سردتر خواهد شد.
عضويت در خبرنامه
پست الكترونيك  
  درخواست
صفحه اصلي | درباره ما | تماس با ما | خدمات | نقشه سایت