عملیات استاپل

هات تپ صنعت در  راستای پروژه های خدمات خطوط لوله خود, عملیات انسداد خط لوله یا استاپل (Stopple)را نیز به انجام می رساند. با استفاده از روش استاپل می‌توان روی خطوط لوله جداسازی موقت انجام داد. به این معنا که می توان بخشی از لوله را که دچار خرابی شده است و نیازمند انجام عملیات تعمیراتی یا تغییر می باشد را به صورت موقت از مسیر خط لوله جدا کرد و اصلاحات مورد نیاز را روی آن به انجام رساند. این روش روی انواع خطوط لوله با ماتریال‌های متنوع قابل انجام است. در عملیات انسداد خط لوله، پیش از مسدود کردن خط لازم است یک خط فرعی انشعابی را به صورت موقت از مسیر اصلی منحرف کرد تا در صورتی که در صدد باشیم بخشی از خط لوله را از مجموعه جدا کنیم، با استفاده ازbypassهای ایجاد شده، جریان سیال در خط لوله باقی بماند. به این صورت ضمن این که می توانیم تعمیر، بازسازی و ترمیم لوله را انجام دهیم در عین حال مجموعه خط لوله نیز از فعالیت باز نایستاده و سیال همچنان در خط جاری است. بنابراین عدم نیاز به خاموش کردن خط و shut downبزرگ ترین مزیت این روش تعمیر خطوط لوله می باشد که آن را نزد بسیاری از صاحبان صنایع و برنامه ریزان مجمتع های صنعتی نفتی و گازی محبوب کرده است.
مکانیزم عملکرد دستگاه استاپل در نوع خود منحصر به فرد است. پس از انجام عملیات های انشعاب گیری گرم یا هات تپ به منظور دسترسی به خطوط لوله، دستگاه هات تپ جدا شده و استاپل روی فیتینگ های اسپلیت تی نصب می شود. عملکرد این دستگاه ها به این نحو است که در رأس آن یک پلاگ وجود دارد که وظیفه انسداد خط بر عهده آن است. این پلاگ وقتی وارد خط لوله می شود تمام قطر داخلی آن را پوشش داده و به طور کامل آن را مسدود و آب بندی کند. بروز هر گونه نشتی از جانب دستگاه استاپل به معنای ضعف عملکردی و فنی دستگاه و مجموعه است. پس از نصب دستگاه استاپل و پیشروی شفت، پلاگ به درون لوله می رسد و در درون لوله راستای حرکت آن، که تا آن لحظه عمود بر راستای خط لوله بود تعییر می کند و ضمن گردش 90 درجه ای به درون لوله می رود تا قطر داخلی آن را پوشش دهد. پلاگ های دستگاه استاپل از انواع مختلف بوده و بر حسب نیاز مورد طراحی و مواد ساخت آن متفاوت می باشند؛ اما آن چه اهمیت دارد این است که پلاگ مذکور با هر مشخصه فنی که دارد قادر به آب بندی و انسداد کامل خط باشد.
 
پلاگ ها پیش از ورود و حین پیشروی درون لوله جمع شده یا تا شده می باشند تا مسیر پیشروی را با سهولت بپیمایند، اما بمحض قرار گیری در محل مورد نظر، باز می شوند تا فضای داخلی لوله را بپوشانند. باید در فرایند طراحی پلاگ ها دقت ویژه داشت تا از جوانب آن دچار نشتی نشویم. در صورتی که مراحل به صورت دقیق انجام شده باشند، می توان گفت خط لوله مسدود شده است و با تخلیه مواد و متریال های باقیمانده در خط لوله برای جداسازی و انجام فرایندهای تعمیراتی مورد نظر آماده خواهد بود. با این کار بخشی از خط لوله اصلی را از خط خارج شده و تعمیرات و جایگزینی‌های لازم  روی آن انجام می شود.
 
عملیات استاپل شامل فرایندهای زیر می باشد که بروز نقص در هر یک کلیت کار را مختل خواهد کرد:
1)      ساخت و نصب اسپلیت تی روی لوله
2)      انجام عملیات هات تپ روی اسپلیت تی های نصب شده
3)      نصب خط فرعی بای پس
4)      انجام دو عملیات انسداد لوله یا استاپل جهت حداسازی بخش مورد نظر از خط لوله
5)      در نهایت انجام اصلاحات مورد نیاز روی بخش بریده شده لوله و نصب مجدد آن
 
در برخی موارد هدف تعمیر و اصلاح بخش بریده شده از لوله نیست، بلکه هدف تغییر مسیز خط لوله از یک مبدأ مشخص تا یک مقصد مشخص است. در این شرایط درگیر مرحله 5 که در بالا ذکر شد موضوعیت داشته و پس از جداسازی خط، از این به بعد در واقع خط فرعی by passوظیفه انتقال جریان را ایفا خواهد کرد.
 
انسداد خط روی انواع خطوط لوله و حاوی سیالات متنوع از جمله گاز، آب، فاضلاب، نفت و فراورده های پتروشیمی انجام پذیر است. از این رو اصلی ترین واحدهای بهره گیرنده از خدمات استاپل مراکز زیر می باشند:
-          پالایشگاه ها
-          نیروگاه های حرارتی
-          مجتمع های پتروشیمی
-          شرکت های خطو انتقال لوله آب و گاز و نفت
-          شرکت های آب و فاضلاب
-          صنایع سنگین؛ نظیر ذوب آهن و فولاد
 
 
 
چرا عملیات استاپل صورت می‌گیرد؟
 
بدون شک استاپل تنها روش موجود برای جداسازی خطوط لوله و انجام این گونه تعمیرات نیست، ولی برخی ویژگی ها وجود دارند که عملیات استاپل را به فرایندی دارای مزیت و برجستگی نزد فعالان صنعتی و فنی حوزه خطوط لوله گردانده است. برخی از این مزیت ها به شرح زیر می باشند:
- ارائه خدمات به فرایندهای صنعتی مشتریان و محافظت از فرایندهای ویژه‌شان: با بهره گیری از روش استاپل نیازی به تعطیلی خط، توقف فرایندهای جاری مجتمع و بر هم ریختن برنامه ریزی تولید واحد صنعتی نخواهد بود و به این صورت فرایندهای واحد حفاظت خواهند شد. این عملیات با حداکثر ضریب ایمنی فنی و پیش بینی تمامی فاکتورهای حفاظت و بهداشت فردی صورت خواهد گرفت و به این ترتیب نه تنها فرایندها، بلکه سلامت پرسنل، و محیط زیست کارفرما نیز تمام و کمال و بدون بروز هر گونه تزاحمی حفظ خواهد شد.  
- ممانعت از وقوع آلودگی یا هدر رفت سیالات خطوط لوله: چنان که اشاره شد تکنولوژی استاپل به گونه ای است که کوچک ترین برون رفت سیال و به هدر رفتن منابع واحد صنعتی روی نخواهد داد.
- ممانعت از انتشار مواد سمی یا مضر: از آن جا که کل تجهیزات و فرایندهای استاپل در شرایط کاملاً آب بندی و بدون بروز هر گونه نشتی به انجام می رسند، لذا می توان گفت استاپل عاری از انتشار هر گونه ماده سمی و شیمیایی در محیط خواهد بود.
- ممانعت از احتراق: در صورتی که مراتب و مراحل انجام استاپل بر اساس استانداردها و الزامات موجود و توسط مجریان متبحر و باتجربه انجام شود، هیچ گونه تهدیدی حین کار، متوجه عملیات نخواهد شد و تمامی مراحل به سادگی و ضریب ایمنی بالا به انجام می رسند. البته چنان که اشاره شد این مهم فقط در صورت رعایت استانداردها و الزامات تدوین شده در روندهای اجرایی و دستورالعمل ها محقق خواهد شد.
- جلوگیری از هدر رفت زمان: بزرگ ترین مزیت عملیات استاپل نسبت به روش های سابق جداسازی لوله در این است که همزمان با روند اجرایی پروژه، مجتمع صنعتی همچنان دارد به فعالیت های جاری خود ادامه می دهد و به این ترتیب وقفه ای در فرایندهای جاری بروز نمی دهد.
- آموزش و تربیت پرسنل کارآمد در انجام تعمیرات اثرگذار: از آن جا که کار در محل سایت و به صورت عملیاتی انجام می شود، فرصت مناسبی برای کارآموزان و تکنیسین ها خواهد بود که ضمن رؤیت مراحل مختلف انجام عملیات استاپل نسبت به روند اجرایی و فنی آن دانش و آگاهی کسب کنند.
عضويت در خبرنامه
پست الكترونيك  
  درخواست
صفحه اصلي | درباره ما | تماس با ما | خدمات | نقشه سایت